تمام چیزی که نیاز است درباره طلاق توافقی بدانید

آنچه در این مقاله میخوانید (کلیک کنید)
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

  در مقاله تمام چیزی که نیاز است درباره طلاق غیابی بدانید، توضیح دادیم که طلاق غیابی چیست و مدارک و شرایط لازم آن چیست. حال در این مقاله در رابطه طلاق توافقی توضیح خواهیم داد.
  طلاق توافقی یکی از حالت های طلاق است که در آن زوجین اقدام به ارائه دادخواست طلاق به دادگاه خانواده خواهند کرد. اما شرایط این نوع از دادخواست طلاق به چه صورت است؟ مدت زمان صدور حکم طلاق در دادخواست توافقی چقدر است؟ مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست کدامند؟ مراحل لازم برای اجرای طلاق توافقی کدام است؟ در این مقاله سعی بر آن شده است تا تمامی موارد لازم در خصوص طلاق توافقی بیان شود.

  نکته: پیشنهاد میکنیم بدون مشاوره با وکیل اقدامی نکنید. همین حالا رایگان یک پرسش طرح کنید تا وکلای تایید شده وکیل ناجی به شما پاسخ بدهند یا رایگان با وکلای وکیل ناجی تماس حاصل کنید.

  طلاق توافقی

  طلاق توافقی چیست؟

  طلاق توافقی حالتی از طلاق است که در آن زوجین خواستار پایان زندگی مشترک خود هستند. تصمیم به جدایی دو طرفه و اقدام زوج و زوجه برای جدایی و طلاق را طلاق توافقی می گویند. در این نوع از طلاق هر دو طرف در خصوص موارد مشترک مانند فرزندان و اموال به توافق می رسند.

  قوانین طلاق چه است؟

  در ایران قوانین طلاق از قوانین احوال شخصیه است. قوانین طلاق توافقی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. طبق ماده 6 قانون مدنی قوانین مربوط به احوال شخصیه مانند نکاح و طلاق مجری خواهد بود. قوانین ایران بر اساس فقه دوازده امامی شیعه وضع شده است. البته برای مذاهب مختلف که به رسمیت شناخته شده اند قوانین طبق احکام مورد قبول فقه زوجین خواهد بود. طبق قانون ایران طلاق حق مرد است و مرد بایستی برا ی طلاق همسر خود دادخواست طلاق را ارائه دهد.
  البته که مرد برای ارائه دادخواست طلاق توافقی بایستی تمام حق و حقوق همسر خود را پرداخت نماید و او را راضی نماید. طلاق توافقی یکی از بهترین حالت های طلاق است. در این صورت زن و مرد با توافق و سازش یکدیگر اقدام به جدایی می کنند. طبق ماده 29 قانون حمایت خانواده نیز قاضی دادگاه باید در زمان صدور حکم دادگاه تکالیف مالی و غیر مالی زوجیت را مشخص نماید.

  شرایط طلاق توافقی چه است؟

  به طور کلی نمی توان شرایط خاصی را برای طلاق توافقی بیان نمود. زیرا در این حالت از جدایی زن و شوهر هر دو طرف کاملا سلیقه ای به توافق یکدیگر خواهند رسید. مثلا طبق قانون حضانت فرزند بالای 7 سال بر عهده مرد است. اما در این مدل از طلاق ممکن است زن و شوهر در خصوص حضانت فرزند با یکدیگر به شیوه ای دیگر به توافق رسیده باشند.
  همچنین ممکن است در طلاق توافقی زن مهریه خود که حق قانونی و شرعی خود است را به مرد ببخشد. یا اینکه اجرت المثل خود را به مرد ببخشد. در ازای آن نیز حضانت فرزندان را به زن بدهد. یا اینکه مرد در مقابل بخشیدن مهریه حق و حقوقی دیگر را به زن بدهد. پس در این صورت می توان گفت شرایط این نوع از طلاق کاملا بستگی به خواسته ها و توافق زوجین دارد.

  مراحل طلاق توافقی

  رویه متداول در طلاق توافقی به این صورت است:
  قبل از ارائه دادخواست طلاق زوجین توافقات خود را مکتوب کرده و به امضا می رسانند. سپس دادخواست را به همراه توافقنامه به دادگاه ارائه خواهند داد. نظر دادگاه مطابق با نظر و توافقات زوجین می باشد.
  در صورت اختیار کردن وکیل طلاق توافقی نیازی به حضور زوجین در دادگاه نیست. البته طبق قوانین جدید برای ارائه دادخواست بایستی به سامانه نوبت دهی مراجعه نمایند. در زمان تعیین شده لازم است به مراکز مربوطه و مشاوره رجوع کنند. پس از اخذ گواهی های لازم بایستی به همراه دادخواست و توافق نامه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برده تا ثبت شود.
  پیشنهاد میکنیم در این ضمینه از یک وکیل مشاوره بگیرید. میتوانید همین حالا رایگان از وکلای مورد تایید وکیل ناجی سوال حقوقی خود را بپرسید یا درخواست وکیل کنید تا وکلای وکیل ناجی با شما تماس بگیرند.

  ۱- مشاوره اجباری در طلاق به صورت توافقی

  برای دریافت نوبت دهی در سامانه الکترونیکی در خصوص طلاق توافقی لازم است که در جلسه مشاوره اجباری شرکت نمایند. پس از برگزاری جلسه های مشاوره در مراکز غربالگری گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوجین صادر می شود. جلسات مشاوره اجباری کمتر از 45 روز نمی باشد. انجام حداقل پنج جلسه مشاوره در طی 45 روز تا سه ماه انجام خواهد شد. هزینه جلسه مشاوره 52 هزار تومان به ازای هر یک از زوجین است. مجموع 5 جلسه مشاوره برای هر دو طرف جمعا 520،000 هزار تومان می باشد.
  البته هزینه دادرسی که از طریق دفاتر قضایی پرداخت می شود حدودا 200،000 هزار تومان می باشد.

  طلاق توافقی برای زن

  2- ارائه دادخواست طلاق

  مرحله دوم پس از دریافت گواهی مزبور ارائه دادخواست طلاق توافقی است. این دادخواست باید به دفاتر قضایی ارائه شود. مدارکی باید در زمان ارائه این دادخواست به همراه داشت. کارت ملی، شناسنامه و عقدنامه زوجین باید به همراه دادخواست به دادگاه ارائه شوند.

  3- حضور داشتن در جلسه دادگاه

  پس از ارائه دادخواست طلاق توافقی وقت دادرسی دادگاه مشخص خواهد شد. وقت دادرسی به زوجین از طریق سامانه ثنا اطلاع خواهد شد. پس از آن زوجین و وکیل آنها در روز و ساعت تعیین شده باید حضور پیدا کنند.

  4- تکمیل توافق نامه توسط مشاوره در دادگاه

  پس از آنکه زوجین برای طلاق توافقی در دادگاه حضور پیدا کردند باید به مرکز مشاوره مقر در دادگاه مراجعه نمایند. یکبار دیگر در جلسه مشاوره اقدام به ارائه مشاوره توافق و سازش و عدم طلاق زوجین خواهند کرد. در صورت عدم سازش دوباره مشاور با ذکر دلایل و عدم مصلحت زوجین گواهی مربوطه را صادر خواهد کرد. همچنین توافق نامه زوجین توسط مشاوره تکمیل شده و به امضا خواهد رسید.

  5- موارد مورد توافق در متن توافق نامه

  در متن توافق نامه زوجین در طلاق توافقی بایستی تمامی موارد مهم و مشترک زن و شوهر در آن ذکر شود. توافق در خصوص مهریه و نفقه زوجه بسیار مهم است. همچنین توافق در خصوص جهیزیه، حضانت فرزندان، ملاقات فرزندان، نفقه فرزندان، سایر حقوق مالی و غیر مالی از توافقات دو طرف می باشد.

  6- آزمایش بارداری در طلاق توافقی

  احراز عدم بارداری برای صدور طلاق توافقی مهم است. احراز بارداری با اقرار زوجه و یا مراجعه به آزمایشگاه و اتفاق نظر زوجین راه های احراز می باشد. در صورت عدم بارداری بلافاصله حکم طلاق برای زوجین صادر خواهد شد.
  نکته؛ در صورت باکره بودن زوجه یا یائسه بودن وی نیازی به محرز شدن عدم بارداری نیست.

  7- جاری شدن صیغه طلاق

  پس از گذشتن از تمامی مراحل فوق الذكر حکم طلاق صادر خواهد شد. پس از صدور حکم زوجین با در دست داشتن این حکم تا سه ماه فرصت دارند که به دفتر طلاق مراجعه نمایند. در دفتر طلاق صیغه طلاق جاری شده و طلاق زوجین به ثبت خواهد رسید.

  هزینه های طلاق توافقی

  • ۵ جلسه مشاوره اجباری ۵۲۰،۰۰۰ تومان
  • دادرسی ۱۷۰،۰۰۰ تومان
  • ثبت طلاق در دفتر خانه یا همان محضر (نکته: قیمت وابسته به محضر است) ۵۵۰،۰۰۰ تومان 
  • (اگر وکیل گرفته باشید) حق الوکاله وکیل دادگستری به ازای هر وکیل از ۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان
  • مشاور ارجاع شده ار سوی دادگاه ۱۴۰،۰۰۰ تومان

  نکته: این قیمت ها میتوانند در آینده تغییر کنند. پیشنهاد میکنیم حتما قبل از هر اقدامی از یک وکیل مشاوره بگیرید.
  میتوانید به صورت رایگان در وکیل ناجی یک پرسش طرح کنید تا وکلای تایید شده وکیل ناجی به شما پاسخ بدهند یا با وکلای وکیل ناجی تماس بگیرید و راهنمایی بگیرید. لیست تمام وکلا تایید شده

  اجرای طلاق توافقی چقدر طور میکشد؟

  مدت زمان لازم برای اجرای طلاق توافقی در شهر ها و استان مختلف متفاوت است. این تفاوت زمانی به شلوغی مراکز و تعداد درخواست ها مربوط می شود. البته که پس از ارائه دادخواست و حضور در دادگاه حکم طلاق پس از ده روز تا دو هفته صادر خواهد شد. برگزاری جلسات مشاوره و تهیه مدارک مورد نیاز کمی زمان بر است. البته پس از حضور زوجین در دادگاه در فاصله ده تا دو هفته حکم طلاق صادر خواهد شد.

  چه مدارکی برای طلاق توافقی نیاز است؟

  برای ثبت دادخواست طلاق توافقی و صدور گواهی امکان سازش در دفتر طلاق مدارک زیر مورد نیاز است:

  • عقدنامه زوجین
  • شناسنامه و کارت ملی هر یک از زوجین
  • در صورت داشتن وکیل ارائه وکالت نامه وکیل نیز الزامی است.
  • گواهی عدم بارداری و یا گواهی سلامت بکارت زوجه
  • توافق نامه کتبی زوجین و کامل بودن آن
  • نظریه کتبی مشاوره

  توافق در خصوص مهریه

  مهریه یکی موضوعات مهم در انواع طلاق و طلاق توافقی است. مهریه از دیون مرد است که باید به زن پرداخت نماید. مهریه حق و حقوق مادی زن است که طبق شرع و قانون در هر شرایطی به زن تعلق دارد. چنانچه زوجین در مورد پرداخت مهریه و نحوه پرداخت آن یا بذل آن به توافق رسیده باشند، دادگاه نیز به تبعیت با نظر آنان موافق خواهد کرد. به مجرد عقد زن مالک مهریه است. حتی زن می تواند نوع تصرف آن را مشخص نماید.
  تا زمانی که مهریه به زن داده نشود یا برای وی مشخص نشود می تواند از وظایف زناشویی خود سر باز زند. در طلاق توافقی زن می تواند بخشی از مهریه یا کل آن را ببخشد یا اینکه آن را تمام و کمال مطالبه نماید.
  مرد نیز در طلاق توافقی می تواند در صورت دادن حضانت فرزندان به زن مهریه را پرداخت ننماید. طبق آنچه گفته شد همه چیز بسته به توافق طرفین می باشد. مبلغ مهریه در عقد نامه کاملا تعیین شده است و باید در این خصوص به توافق برسند.

  برای مطالعه بیشتر درباره مهریه، مقاله «صفر تا صد قوانین مهریه» را بخوانید.

  توافق در خصوص نفقه و حضانت فرزندان

  یکی دیگر از موضوعات مهم در خصوص طلاق توافقی، توافق بر سر نفقه زن است. نفقه از دیگر حقوق مادی زن است که بر ذمه مرد می باشد. زن مستحق دریافت نفقه می باشد مدامی که به تعهدات زناشویی خود پایبند بوده باشد. در صورت عدم پرداخت نفقه و اجرت المثل زن و شوهر باید در این مورد به توافق برسند.
  موضوع مهم دیگر حضانت فرزندان است. طبق قانون حضانت فرزند زیر 7 سال بر عهده مادر است. پس از آن فرزند دختر تا نه سالگی و فرزند پسر تا 15 سالگی با پدر است. پس از آن نیز حضانت با تصمیم فرزند می باشد.
  زن و شوهر خارج از این قوانین می توانند به توافق برسند. پس از امضای توافق نامه طرفین ملزم به رعایت آن هستند. در غیر این صورت هر یک می توانند بر علیه دیگری شکایت کند.

  برای مطالعه بیشتر درباره حضانت فرزند، مقاله «حضانت فرزند چیست؟ هرآنچه نیاز است بدانید» را بخوانید.

  سخن آخر

  طلاق توافقی یکی از حالت های طلاق است که بر اساس قوانین کمترین زمان و راحت ترین جدایی را در بین انواع طلاق دارد. در این حالت از جدایی زن و شوهر خارج از قوانین موجود در مورد همه امور به توافق می رسند. دادگاه نیز به توافق و نظر آنها احترام قائل خواهد شد.
  تمامی توافقات زوجین در خصوص جدایی باید مکتوب و به امضا طرفین باشد تا توافقات آنها رسمیت داشته باشد. برای اجرای طلاق به صورت توافقی و عدم حضور در دادگاه می توان از وکیل طلاق یا وکیل خانواده کمک گرفت.

  از خواندن دست نکشید!

  هیچ چیزی برای گفتن ندارید؟

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  احراز هویت

  به عنوان وکیل برای اینکه شروع به فعالیت در سایت کنید نیاز است که ابتدا احراز هویت کنید.
  یعنی اثبات کنید که شما وکیل دادگستری/کانون وکلا میباشید و دارای مدرک معتبر میباشید تا از مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید جلوگیری شود.

  با کلیک بر «احراز هویت» شما به صفحه احراز هویت در پروفایلتان منتقل میشوید و میتوانید فرم احراز هویت را پر کنید. فرم ارسال شده توسط تیم وکیل ناجی تایید خواهد شد و به شما نقش وکیل (تایید شده) اعطا خواهد شد و میتوانید در سایت فعالیت خود را آغاز کنید.

  درخواست وکیل

  درخواست وکیل به صرفه ترین راه برای پیدا کردن وکیل است!
  کافیست کاملا رایگان پرونده خود را شرح/توضیح دهید، توضیحات شما به وکلا مورد تایید وکیل ناجی به نمایش درخواهد آمد و آنها با شما تماس خواهند گرفت و شما میتوانید میان وکلا بهترین و مناسب ترین شان را برای خودتان انتخاب کنید!

  برای ثبت پرونده نیاز است که شما ابتدا «ثبت نام» کنید. سپس شما میتوانید از همین صفحه یا از منو، یک پرونده جدید در پروفایل خود ایجاد کنید